Loading

Wybielanie zębów

Każdy z nas chciałby mieć piękny biały uśmiech. Niestety ze względu na nawyki, odżywianie, czy geny nasze zęby, lub ich część, mogą mieć zupełnie inny kolor, niż byśmy sobie tego życzyli. Zęby zmieniają też swój kolor również z wiekiem. Jednym z podstawowych zabiegów stomatologii estetycznej jest wybielanie zębów. Na rynku mamy wiele propozycji materiałów, które rozjaśniają ich barwę, ale zdecydowanie za najskuteczniejsze uważa się wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Trzeba zaznaczyć, że wybielanie nie osłabia szkliwa i jest całkowicie bezpieczne. Zabieg ten powinien być jednak wykonywany pod okiem specjalisty, gdyż daje to gwarancję bezpieczeństwa. Stopień wybielenia jest sprawą indywidualną każdego pacjenta. Czasami po zabiegu może wystąpić przejściowa nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno, ale i z tym szybko sobie radzimy stosując odpowiednie preparaty.
Przed zabiegiem wybielania zębów pacjent powinien mieć przeprowadzoną dokładną higienizację jamy ustnej.


Proponujemy dwie metody wybielania zębów żywych:

  1. Wybielanie nakładkowe:
    Na początek lekarz stomatolog pobiera wyciski, na podstawie których technik wykonuje indywidualne nakładki na zęby szczęki i żuchwy. Na następnej wizycie następuje przymiarka nakładek i pacjent otrzymuje preparaty wybielające w postaci strzykawek. Udzielany jest dokładny instruktaż stosowania materiału. W domu zgodnie z wytycznymi napełnia nakładki żelem i zakłada na noc lub na kilka godzin w ciągu dnia. Procedura powtarzana jest przez kilka dni.
  2. Wybielanie w gabinecie:
    Wybielanie zębów w gabinecie trwa ok. 60 min. Dodatkowo do tego zabiegu stosujemy specjalistyczną lampę, która wspomaga cały proces. Podczas wizyty na dziąsła w celu ochrony nakładany jest światłoutwardzalny materiał. Następnie preparowany jest żel wybielający na powierzchnię zębów i aktywowany lampą. Do tego zabiegu stosujemy materiały wybielające o wyższym stężeniu niż w przypadku metody nakładkowej. Przez cały proces wybielania pacjent jest zobowiązany do unikania pokarmów mogących przebarwiać zęby.

Wybielanie zębów martwych:
Często do gabinetu zgłasza się pacjent z przebarwionym zębem, zwykle po leczeniu kanałowym.
Aby, rozjaśnić martwy ząb lekarz otwiera jego komorę, oczyszcza ją i aplikuje preparat wybielający do środka, po czym szczelnie zamyka na kilka dni. Proces ten można powtórzyć kilkakrotnie w zależności od osiągniętego efektu