Loading

Profilaktyka

Za tą nazwą kryją się nie tylko badania kontrolne, ale i profesjonalne czyszczenie zębów. Składa się na nie: usuwanie kamienia, czyli skaling zębów, usuwanie osadu, czyli piaskowanie, oraz polerowanie zębów po zakończonym zabiegu. Przeprowadzamy również fluoryzację, aby wzmocnić szkliwo oraz lakowanie, czyli zabezpieczamy bruzdy przed próchnicą.

Systematyczne zabiegi higienizacji jamy ustnej pomagają zapobiegać nowym ubytkom próchnicowym oraz zapewniają dobry stan przyzębia. Niestety nie wszystkim wiadomo, że stany zapalne wywołane obecnością bakterii w jamie ustnej przyczyniają się do takich chorób jak: choroby serca, płuc, cukrzyca, udar, reumatoidalne zapalenie stawów, czy komplikacje ciążowe.


Warto pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

 • Badania kontrolne
  Przegląd jamy ustnej należy wykonywać co pół roku. Pozwoli to kontrolować ubytki próchnicowe, jak również zdiagnozować patologiczne zmiany w obrębie dziąseł i błony śluzowej oraz ocenić ogólny stan higieny jamy ustnej.
 • Skaling zębów
  Jest to usuwanie kamienia nazębnego nad i poddziąsłowego przy użyciu ultradźwięków. Płytka nazębna, która jest siedliskiem bakterii, odkłada się na powierzchni zębów każdego dnia. Po pewnym czasie mineralizuje się i tworzy kamień nazębny, który powoduje: krwawienie dziąseł, nieświeży oddech, recesje dziąseł (odsłonięte szyjki zębów najczęściej objawiające się nadwrażliwością), zaniki kości, ruchomość zębów, a nawet może powodować ich utratę. Regularny skaling zębów zapobiega wyżej wymienionym problemom.
 • Piaskowanie zębów
  Jest to zabieg usunięcia osadu i przebarwień za pomocą specjalnego urządzenia zwanego piaskarką. Dzięki niemu możliwe staje się szybkie przywrócenie naszym zębom dawnego bielszego koloru i blasku. Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny.
 • Polerowanie zębów
  Czyli polishing zębów. Jest on dopełnieniem zabiegu piaskowania. Używa się do tego specjalnych past diamentowych oraz past polerujących znoszącymi nadwrażliwość zębów.
 • Lakierowanie
  Jest to pokrywanie zębów warstwą preparatu z dużą zawartością fluoru. Zabieg ten wzmacnia zęby, znosi nadwrażliwość oraz sprawia, że zęby są odporniejsze na próchnicę. Fluoryzacja zalecana jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
 • Lakowanie
  Jest to uszczelnianie bruzd zębów trzonowych, jak i przedtrzonowych specjalnym światłoutwardzalnym preparatem, co zapobiega próchnicy w miejscach, które trudno wyczyścić z resztek pokarmowych. Zabieg zalecany jest u dzieci.