Endodoncja - leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe, czyli endodoncja jest zwykle ostatnią deską ratunku, przed usunięciem zęba. Jest to jedna z częstszych i najbardziej skutecznych metod leczenia zębów. Przeprowadzana jest w przypadku infekcji tkanki żywej zęba tzw.miazgi, jak również jej martwicy. Najczęstszymi symptomami mogącymi świadczyć o problemie ze strony miazgi mogą być:
- nagły ból zęba, który może trwać od kilku minut do kilku godzin
- ból przy nagryzaniu
- ból wzmagający się na ciepło i zimno
- ciemniejsza barwa zęba od pozostałych
- przetoka ropna w okolicy zęba przyczynowego
- opuchniecie okolicznych tkanek miękkich
W takich sytuacjach należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem stomatologiem.
Leczenie kanałowe wykonuje się również w przypadku:
- bardzo głębokich ubytków próchnicowych,
- w złamaniach zęba,
- w patologicznym starciu zębów,
- ze wskazań protetycznych przed wykonaniem korony lub mostu.
Polega ono na usunięciu zainfekowanej tkanki z komory i kanału zęba za pomocą precyzyjnych narzędzi. Następnie opracowaniu kanału, dezynfekcji oraz szczelnemu wypełnieniu go specjalnym materiałem zastępczym. Prawidłowo wypełniony kanał korzeniowy jest zabezpieczony przed ponownym zainfekowaniem tkanek okołowierzchołkowych. Po zakończonym leczeniu kanałowym odbudowujemy wypełnieniem lub koroną protetyczną utracone tkanki zęba. Mimo obaw pacjenta jest to zabieg bezbolesny i zwykle odbywa się w znieczuleniu miejscowym.
Prawidłowe leczenie kanałowe pozwala na zachowanie w jamie ustnej zęba, który jeszcze kilka lat temu był skazany na usunięcie. Taki ząb może służyć nam jeszcze przez lata. W przyszłości i może stanowić filar do odbudów protetycznych bez konieczności stosowania implantów stomatologicznych lub niewygodnych protez ruchomych.
Leczenie kanałowe, dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi i metod, doświadczeniu lekarza oraz współpracy pacjenta daje nam możliwość uratowania zęba i cieszeniu się nim przez lata.